Jak zrobić dobre zgłoszenie w procesie call for papers?

Jeśli chcemy wystąpić na konferencji i nie zostaliśmy osobiście zaproszeni przez organizatora albo Radę Programową, żeby dostać się do grona prelegentów, musimy przejść z sukcesem przez proces „call for papers”. W tym wpisie chciałbym przekazać garść porad, które mogą pomóc zrobić lepsze zgłoszenie i zwiększyć szanse na bycie zatwierdzonym.

Czytaj dalej „Jak zrobić dobre zgłoszenie w procesie call for papers?”

Na pewno popełnisz błędy

Gdy rozmawiam z osobami szykującymi transformację zwinną albo jej jakiś kolejny etap, często natrafiam na pytanie „jak wybraliście Product Ownerów”, „jak wybraliście Scrum Masterów” i „jak podzieliliście zespoły”. Chętnie wskakuję w przytaczanie różnych przypadków z doświadczenia i często mam doszczegółowienie pytania – „ale jak dobrze to zrobiliście?”. W domyśle widzę tu pytanie (i po zgłębieniu jest to faktycznie właśnie to) o to, jak uniknąć niepowodzenia, jak się zabezpieczyć przed złymi decyzjami i mieć gwarancję dobrego wyboru czy podziału. Szokuję swoich rozmówców hasłami w styl „nie da się, nie można tego zrobić bezbłędnie”. Uważam na bazie doświadczenia, że takie rzeczy jak wybór początkujących osób na jakieś zupełnie nowe stanowisko w firmie, czy podział wszystkich zespołów według nowego schematu w dużej organizacji ma gwarancję błędów. Będą zmiany w roli PO, SMa i będą korekty sposobu podziału. Niepokojące dla mnie byłoby to, gdyby się okazało, że po kilku kwartałach pracy żadne z tych zjawisk nie nastąpiło – albo mamy do czynienia z nieprawdopodobnym fartem, albo nie następuje usprawnianie pracy na bazie cyklicznych retrospektyw i przeglądów sprintów.

Czytaj dalej „Na pewno popełnisz błędy”

Co mi daje dzielenie się wiedzą?

Na Agile Open Space w Poznaniu (w poprzedni poniedziałek), po zakończonym wydarzeniu grupka osób została, by chwilę porozmawiać o możliwych usprawnieniach wydarzenia. Michał, jeden z uczestników, zadał uczestnikom tej rozmowy ważne pytanie „co im daje bycie ‘dawcą’ na takim wydarzeniu” (na zasadzie „rozumiem, że korzyści czerpią Ci, którzy przychodzą się czegoś dowiedzieć, brać wiedzę, ale po co przychodzi ktoś, kto już raczej nie dowie się niczego nowego?”). Taka kwestia się powtarza i tym postem, publicznie powtarzając odpowiedź na to pytanie, chcę zainspirować osoby z większym doświadczeniem do udziału w tego typu wydarzeniach społecznościowych.

Czytaj dalej „Co mi daje dzielenie się wiedzą?”

Jak agile coach wspiera zespoły zwinne?

We wpisie o tym co robię jako agile coach wewnątrz organizacji wspomniałem o tym, że wspieram zespoły. Teraz chciałbym jeszcze bardziej szczegółowo opisać co to dokładnie znaczy. Trzymając się nadal bardziej ogólnej perspektywy – wsparcie zespołów polega głównie na tym, żeby pomagać zespołom startującym z wykorzystaniem danej metody, którą ten zespół wykorzystuje (startowaliśmy zazwyczaj od Scruma, ale w paru zespołach stosowany był też Kanban).

Czytaj dalej „Jak agile coach wspiera zespoły zwinne?”