Na Agile247.pl wrzuciłem już w zeszłym tygodniu oficjalne zaproszenie na Agilię, ale postanowiłem jeszcze skrobnąć parę słów bardziej z osobistej perspektywy. Jak do tej pory wszystkie edycje konferencji były dla mnie inspirujące i pokrywają się z najmocniejszymi wydarzeniami rozwojowymi w danym roku. To na Agilii wziąłem udział w warsztatach ze Snowdenem, Reinertsenem, Adziciem i z Beyond Budgetingu. Tutaj też miałem okazję usłyszeć po raz pierwszy osobiście wielu keynote’ów (wymienię choćby Toma Gilba czy Scotta Amblera), którzy dość często po jakimś czasie docierali też ze swoim materiałem na polskie konferencje. Tak się jakoś dzieje (ciężko pracą z tego co słyszę), że Michal Vallo dociera do bardzo wartościowych materiałów i ściąga mówców ze świeżym spojrzeniem, dobrej jakości i wykraczających poza standard konferencyjny.
Jak HR może wesprzeć zwinność w organizacji?
Transformacja czasem jest błędnie traktowana jako wprowadzenie sposobu pracy w zespołach projektowych – inna metodyka projektowa, postrzegana przez osoby z biznesu czy IT jako zmiana do której nie ma potrzeby angażowania w zmianę osób odpowiedzialnych w firmie za HR. Z drugiej strony słyszę czasem w rozmowach w społeczności, że HR nie jest zainteresowany wsparciem (ma inne priorytety) albo nie widzi dla siebie roli w takiej kwestii jak uzwinnianie firmy. Ten wpis jest próbą syntetycznego zebrania obszarów, w których widzę miejsce styku między agile a HR w firmie.
Wracam z doświadczeniem na Agile Poznań
5 marca w Poznaniu wrócę do społeczności zwinnej z informacją zwrotną po 4 latach. W 2014 roku, gdy już wiedziałem, że odchodzę z Allegro i idę transformować bank, w trakcie sesji Bring Your Own Problem w trakcie Poznan Agile User Group poprosiłem innych uczestników spotkania o rady dotyczące tej sytuacji – jak wejść do nowej firmy, o co zadbać przy starcie transformacji. Teraz bogatszy o nowe doświadczenia podsumuję lekcje, jakie dla swojego rozwoju wyciągnąłem z tego czasu.
Czego się nauczyłem jako lider zespołu agile coachów w mBanku
Na konferencji Zarządzanie Zespołami IT przedstawiłem prezentację na temat zatrudniania i prowadzenia zespołu Agile Coachów. Ten wpis to inne przedstawienie treści, jakie przedstawiłem w ramach wystąpienia.
Czytaj dalej „Czego się nauczyłem jako lider zespołu agile coachów w mBanku”
Agile Coach jako wzorzec umiejętności miękkich
Ostatnia praca z kilkoma zespołami (oraz praca 1:1 z przedstawicielami tych zespołów) uświadomiła mi (/przypomniała?) jedną z ważnych charakterystyk roli Agile Coacha, o których nie wspomniałem we wpisie Czym się zajmuje wewnętrzny agile coach? ani w w wywiadzie z Andym Wywiad do Agile Answers o roli Agile Coacha. Agile Coach w swojej pracy powinien być dla swoich klientów przykładem zastosowania umiejętności miękkich, w szczególności dawania feedbacku, uważnego słuchania, czystego komunikowania i komunikowania swoich intencji.
Czytaj dalej „Agile Coach jako wzorzec umiejętności miękkich”